Kolegové - Pedagogický časopis Kazachstánu

Kašel

Krotova E.E. - učitelka biologie SSSSÚ2 v Aktobe
Téma lekce:
Cíle a cíle:
Chcete-li opravit a opakovat, zkontrolujte znalosti dýchacího systému jeho struktury, funkce.
Pokračujte v tvorbě schopnosti pracovat s tabulkami, testy a diagramy.
Vybavení: Stoly, testy.

I. Zahřát.
1. Jaký je název vědy, která studuje strukturu organismu, jeho orgánů, tkání, buněk?
(Anatomie)
2. Jaký je název vědy, která studuje funkce celého organismu, jednotlivých buněk, orgánů a jejich systémů?
Fyziologie.
3. Jaký je název vědy obecných zákonů mentálních procesů a individuálních osobních charakteristik určité osoby?
(Psychologie).
4. Seznam anorganických látek, které tvoří buňku. (voda, sůl).
5. Seznam organických látek, které tvoří buňku.
(proteiny, tuky, sacharidy).
6. Seznam buněčných organel.
(jádro, ribozomy, buněčné centrum, mitochondrie)
7. Jaké systémy orgánů znáte?
(Trávicí, oběhový, respirační, vylučovací, endokrinní, nervózní).
8. Které orgány se skládá z oběhového systému?
(Srdce, cévy).
9. Z jakých orgánů se skládá respirační systém?
(Nosní dutina, hrtan, průdušnice, průdušky, plíce).

II Soutěž: "Struktura dýchacích orgánů"
Podepište dýchací systém na obrázku označeném čísly.

III. "Co je to?"
Jeden člen týmu odtrhne okvětní lístek ze sedmikrásky, na které je termín napsán. Účastník musí odpovědět, co tento termín znamená.
PODMÍNKY: kýchání, kašel, Vitalální plicní kapacita, pleura, pleurální dutina, glottis, dýchací centrum, plicní váčky, difúze.

IV. Soutěž: Kapitáni soutěže.
1. Jaký je mechanismus inhalace a výdechu? Jakou roli hrají žebra, mezirebrové svaly, bránice?
2. Jak a proč je výměna plynu v plicích?

3. Jak a proč dochází k výměně plynů ve tkáních?

V soutěž. Domácí úkoly.
1. Z historie tabáku.
2. O šíření kouření v Rusku ao prvních opatřeních proti špatnému návyku.
3. Boj s kouřením v naší zemi a v zahraničí.

1 možnost.
1 Ze seznamu orgánů dýchacího systému (1-10) vyberte správné úplné odpovědi na otázky

(I-XII) a zašifrovat je:

1. Sliznice 6. Epiglottis
2. Plicní váčky 7. Hrtan
3. Světlo
4. Bronchi 9. Pleura
5. Trachea 10. Nosní dutina

I. - Nevynechává jídlo v hrtanu.
II.- Nepodávejte průdušnici, aby se zúžila.
III.- Čistí vdechovaný vzduch před prachem a bakteriemi a zahřívá.
IV.- Povrchová vrstva dýchacích cest.
V. - Počáteční část dýchacích cest.
VI.- Řadí vnější povrch plic.
VII. - Pokrývá stěnu dutiny hrudníku zvenčí.
Viii. - Uvnitř jsou hlasivky.
IX.- Nejdelší část dýchacích cest.
X.- Cesta inhalovaného vzduchu po hrtanu do plicních kapilár (postupně).
Xi. - Místo výměny plynu mezi plícemi a krví.
Xii. -Prostor difuze plynů.

ODPOVĚĎ:
1-6; II-8; III-10; IV-1, V-10; VI-9; VII-9; VIII-7; IX-5; X-5,4,3,2; XI-2; XII-2.

2 možnost.
Ze seznamu plavidel, tkání, procesů (1-10) vyberte správné úplné odpovědi na otázky (I-XII) a zašifrujte je:

1. Hemoglobin. 6. Mezibuněčná tekutina
2. Kyslík. 7. Plicní kapiláry.
3. Oxid uhličitý. 8. Kapiláry ve tkáních.
4. Difúze. 9. Červené krvinky.
5. Tkáňové buňky. 10. Leukocyty.

- Co vychází z krve do plic?
Co proniká z plic z plic?
Iii. Co pochází z tkání do krve?
IV.- Co proniká krev do tkáně?
V. - Pigment v krvi.
Vi. - Místo oxidace organických látek.
VII. - Spotřebitelé kyslíku.
Viii. - Fyzikální jev je příčinou výměny plicního plynu.
IX.- Buňky - nosiče kyslíku.
X. - Produkt rozkladu organické hmoty.
Xi. - Cesta kyslíku po oddělení červených krvinek (postupně).
Xii. - Místo vzniku oxidu uhličitého v těle.

ODPOVĚĎ:
1-3; II-2; III-3; IV-2; V-1; VI-5; VII-5; VIII-4; IX –9; X-3; XI-8,6,5, XII-5.

3 možnost.
Ze seznamu (1-7) vyberte a zašifrujte správné a úplné odpovědi na otázky.
(I-XVI).
1. Inhalujte
2. Výdech.
3. Vitální kapacita.
4. Pleurální rozštěp.
5. Snížení dýchacích svalů.
6. Relaxace dýchacích svalů
7. Pleura.

I. - Tenký film na povrchu plic.
Ii. - Zajišťuje ventilaci plic.
Iii. - Důsledek kontrakce svalů membrány.
Iv. - Důsledek uvolnění svalů membrány.
V. - Důsledkem snížení hran.
Vi. - Důsledkem zvednutí hran.
VII. - Měřeno spirometrem.
VIII.- Důvodem zvýšení hrudní dutiny.
Ix. - Důvodem snížení hrudní dutiny
X.-Příčina zvýšeného tlaku v plicích.
Xi. - Důvodem snížení tlaku v plicích.
Xii. - Důsledek zvýšeného tlaku v plicích.
Xiii. - Důsledek poklesu tlaku v plicích.
XIV.- Ukazatel fyzického vývoje člověka
Xv. - Prostor mezi pohrudnice.
XVI.- Snížení počtu kuřáků.

ODPOVĚĎ:
I –7; II-1,2; III-1; IV-2; V-2, VI-1, VII-3; VIII-5; IX-6; X-6; XI-5; XII-2; XIII-1; XIV-3; XV-4; XVI-3.


VII soutěž: Řetězové slovo "Dech".

Výsledek lekce. Třídění

Téma lekce: "Dech"
ÚLOHY:
opakovat, konsolidovat, rozšiřovat znalosti studentů o tomto tématu;
rozvíjet obrazovou paměť, logické myšlení, řeč studentů;
rozvíjet schopnost pracovat ve skupinách s ohledem na osobní zájmy studentů.

VYBAVENÍ: karty s názvem týmu, karty s čísly 1, 2, 3 pro práci s ústním těstem, tabulka "Respirační orgány", rozložení hrtanu, tabulky s kódovanými slovy. prezentační hra

VEDECKÝ DIDAKTICKÝ ÚČEL:
1. Opakování.
2. Rozvoj a konsolidace dovedností.
3. Rozvoj schopnosti spolupracovat v týmu.
LESSON FORM: Skupina.
LESSON PLAN:
1. Seznámení s pravidly vyučovací hodiny.
2. Reprodukční pracovní skupiny.
3. Shrnutí.

LESSON
Třída je rozdělena podle principu házení do čtyř týmů, které během lekce musí vypracovat několik různých úkolů a získat hvězdy za správné odpovědi (akce). Za správnou, úplnou odpověď obdrží tým jednu hvězdu za necelou polovinu hvězdy. Pokud odpovědný tým odpověděl neúplně (ne správně), může kterýkoli z příkazů doplnit (odpovědět). V závislosti na množství informací poskytnutých otázce, doplňující (odpovědní) tým obdrží půl hvězdičku nebo celek. Čím více družstev skóroval hvězdy, výsledná známka bude vyšší. Členové týmu, kteří sklízejí méně hvězd, mají právo na nejaktivnějšího studenta, aby zvýšil finálovou známku o jeden bod.


JOB číslo 1.
Definujte termín, pro který je příkaz pojmenován:
ALVIOLA
SPIROMETR
Povrchově aktivní látka
OUTDOOR

Číslo úkolu 2.
Práce na tabuli s tabulkou (rozvržení) na:
Vlastnosti struktury a funkce nosní dutiny.
Vlastnosti struktury a funkce hrtanu.
Vlastnosti struktury a funkce průdušnice.
Vlastnosti struktury a funkce plic.
Číslo úkolu 3.
Karty 1, 2, 3 označují správnou odpověď na ústní zkoušku.
A) Vitalita plic u žen se rovná:
1. 3500 ml
2. 2700 ml
3. 2000 ml
B) zvukový orgán
1. Hrdlo
2. Nosohltan
3. Trachea
B) Z vnějšku jsou plíce pokryty pleurou:
1. Plicní
2. Pristenochnoy
3. Alveolar
D) Hrtan ve formě
1. Náměstí
2. Kruh.
3. Trojúhelníky
D) Dýchací objem je roven:
1. 500 ml.

2. 1000 ml
3. 1500 ml.
E) Očkování od
1. Kouření
2. Chřipka
3. Tuberkulóza
G) Plyn, prakticky nezměněný v množství vdechovaném a vdechovaném vzduchu:
1. O2
2. CO2
3. N
H) Množství vzduchu zbývajícího po maximálním vypršení
1. Dýchací kapacita
2. Rezervní objem
3. Zbytkový objem
I) je přiváděna nosní dutina
1. Cilia
2. Plavidla
3. Svazky
K) Alveoli je:
1. Plicní váčky
2. Plicní vaky
3. Plicní kapsle
Číslo úkolu 4.
V obálkách pro každý tým jsou karty se slovy, musíte vybrat 5 slov definovaných v této otázce.
1. NASAL CAVITY (řas, hlen, oteplování, nozdry, dutina).
2. VÝMĚNA PLYNŮ V TĚLECH A MASKÁCH (buňka, inhalace, J.L. L., dýchací objem alveolů).
3. Plíce (povrchově aktivní látka, 100 m2, 2 laloky, hrudník, pleurální dutina).
4. TUBERKULÓZA (plíce, očkování, bakterie, kašel, kapky ve vzduchu).
JOB číslo 5.
V tabulkách „Šifrovaná slova“ naleznete na toto téma pět slov.
CHOROBY RESPIRAČNÍCH SYSTÉMŮ (FLU, tuberkulóza, laryngitida, kouření, bronchitida)
Hrtan (nálevka, zvuková tvorba, epiglottis, vazy, štěrbina)
TRAHEA (CLEARANCE, pažerák, polokroužky, vazy, svaly)
BREATH (VZDUCH, výměna plynu, plíce, bránice, výdech)
Číslo úkolu 6.
2 * 2. Práce na dvou týmech. První dvojice družstev na úkolu číslo 5, druhá v blitzovém průzkumu pro počet správných odpovědí a pouze jeden tým dostane za tento úkol hvězdu (pak se týmy změní).
1. Délka průdušnice 9-11cm
2. Orgán zvukové formace hrtanu
3. První nosní dutina dýchacích orgánů.
4. Pleura pokrývající plicní plic
5. Množství vzduchu v dýchacím objemu 500 ml
6. Životnost plic u mužů 3500 ml
7. Vzduch obsažený v alveolech alveolárních
8. Typ dýchání, při kterém vdechujeme a vydechujeme vnější
9. Počet alveolů v jednom plicním 350 miliónech
10. Mezi hlasivkami je hlasivost.

1. Má průdušnice chrupavčité půlkruhy
2. Vazby v hlenu nosní dutiny
3. Dýchání, při kterém buňky používají interní O2
4. Množství vzduchu v rezervním objemu 1500 ml
5 mužů - 3500, pro ženy - 2700 ml.
6. Řídí vstup do hrtanu epiglottis
7. Mezi průchodnou průchodností průchodem jícnu
8. Funkce řas v očištění nosní dutiny
9. Strukturní jednotky lehkých alveol
10. Shell, který odděluje hrudní dutinu od břišní membrány
ČÍSLO ÚLOH
Vyřešte rebus
Hrtan
VÝMĚNA PLYNU
Povrchově aktivní látka
Nosohltan

GAZEL,,, 2 O,, FISH,, SHANK,,
MOUNT, TAXA,,,,, LAN
ÚSPĚCH, UVA, OKA, TANK, T
SOCK, GLOBE,,,, DUCK
Číslo úkolu 8

Prezentace je hra.
Na otázky odpovězte ústně:

1. Osoba může žít bez jídla po dobu 30 a více dnů a bez O2 - ne více než 10-20 minut. Proč
2. Plíce nemají svaly, ale při dýchání se rozšiřují a stahují. Co to dělá?
3. Proč je hodnota expirace v lidském životě velká?
4. Proč v Arktidě a Antarktidě, navzdory zima, lidé mají málo nemocných nachlazení?

Hodnota dýchání. Respirační orgány

Sekce: Biologie

Cíle lekce:

Vzdělávací. Formace u studentů:

- nové anatomické a fyziologické pojmy týkající se struktury a funkcí dýchacího systému.

- dále rozvíjet obecné biologické koncepty studentů o vztahu struktury dýchací soustavy s vykonávanými funkcemi.

- ukazují vztah dýchacích a oběhových soustav.

- rozvíjet schopnost studentů plánovat vzdělávací aktivity;

- práce s textem učebnice a doplňkové literatury je schopna provést srovnání, analýzu, zobecnění se závěry;

- pro rozvoj monologní řeči studentů s cílem aplikovat problematické otázky.

- rozvoj komunikačních dovedností;

- rozšiřování výhledu žáků a vytváření zájmu o toto téma.

Vybavení a materiály:

- didaktické karty pro aktualizaci referenčních znalostí, konsolidaci a primární kontrolu.

Základní pojmy a pojmy: dýchání, vnější dýchání, vnitřní dýchání, dýchací cesty, plíce.

Průběh lekce

„Pro úplnou soudržnost duší je nutná konzistence dýchání, pro co je dýchání, ne-li rytmus duše?“
M.I. Tsvetaeva

I. Organizační okamžik

Pozdrav studentů, příprava na lekci pracovních míst.

Ii. Aktualizace základních znalostí a motivace vzdělávacích aktivit

Pro aktualizaci referenčních znalostí provádíme inspekci studovaného materiálu.

1. Individuální práce.

2. Písemná práce na pracovních kartách. Vlastní kontrola klíče (práce na chybách).

3. Diskuse o ústních odpovědích.

Iii. Učení nového materiálu

Učitel biologie.

Kluci, pozorně poslouchejte báseň a řekněte: „Jaký systém orgánů začneme dnes v hodině studovat?“

Dýchání.

Babble ospalý sotva slyšitelný:
Dcera dýchá.
Rezavé závěsy sotva slyšitelné:
Vítr dýchá.
Šustění vlevo je sotva slyšitelné:
Háje dýchá.
Šepot z výše sotva slyšitelný.
Kosmos dýchá.
Dimir Straw.

Reakce studentů: respirační systém.

Učitel: Docela správně, dnes ve třídě začneme studovat téma: „Hodnota dýchacího systému a dýchacího systému“

Výrok „Potřebujeme to, jako vzduch!“ - vyjadřuje zvláštní potřebu těla pro vzduch. Dokonce i starověký řecký filozof Anaximenes pozoroval dýchání zvířat a člověka. Uvažoval o klimatizaci a příčinách života. Velký lékař starověkého Řecka Hippokrates nazval vzduch „pastvinou života“.

Bez vzduchu člověk zemře během několika minut. Někteří lidé mohou zadržet dech po dobu 3-4 minut, někdy o něco déle.

Problémová otázka: Proč člověk nemůže jíst několik týdnů, nepít vodu déle než pět dní a nemůže žít bez vzduchu ani 6 minut?

Prodloužené hladování kyslíkem nevyhnutelně povede k smrti.

Pro dýchání v těle není žádný přívod kyslíku, takže musí proudit rovnoměrně dýchacím systémem.

Dýchací - vzduchová brána v těle. Jedná se o život v kontaktu s vnějším prostředím, i když jsou vnitřními orgány.

Dýchání je majetkem a znamením všech živých organismů.

Co je tedy dech?

Student zapíše do zápisníku znění diktované učitelem.

Dýchání je soubor fyziologických procesů, které zajišťují vstup kyslíku do těla a uvolňování oxidu uhličitého (vnější dýchání), jakož i použití kyslíku buňkami pro oxidaci organických látek s uvolňováním energie používané v procesu vitální aktivity (vnitřní dýchání).

Problémová otázka: Vztahují se krevní a respirační systémy?

Při práci s textem studenti zjistí, že oba systémy si vyměňují plyny mezi tělem a prostředím.

Respirační orgány zajišťují výměnu plynu mezi vnějším vzduchem a vzduchem plic (dýchání plic).

Orgány oběhového systému dodávají kyslík do tkání vzduchu a odvádějí plynné produkty rozkladu (tkáňové dýchání).

Před započetím specifického zkoumání respiračního systému učitel dává úkol.

Číslo úkolu 1

Pomocí učebnice anatomie a referenčních knih vyplňte schéma: „Vývoj dýchacích orgánů“

  • Lancelet-
  • Ryby -
  • Obojživelníci -
  • Plazi -
  • Ptáci -
  • Savci -

Učitel upozorňuje na vývoj dýchacího ústrojí od jednoduchých po komplexní, stejně jako k různým způsobům zásobování tělesných tkání kyslíkem: kožní, tracheální, odvětvové a plicní dýchání.

Učitel: Jaká je struktura lidského dýchacího systému?

Dýchací systém se skládá z dýchacích cest a plic (Prezentace).

Úkol číslo 2.

Studium vlastností struktury a funkcí dýchacích orgánů - práce s učebnicí.

Při studiu vyplňte tabulku: „Orgány dýchacího systému a jejich funkce“ a zvýrazněte:

Po diskusi práce shrnuje obecné závěry z lekce:

1. Dýchání je proces poskytování buněk těla kyslíku, v důsledku biochemických reakcí, ke kterým dochází, se uvolňuje energie nezbytná pro udržení vitální aktivity těla. Oxid uhličitý se uvolňuje do atmosféry.

2. Existují různé způsoby, jak zásobit tkáně těla kyslíkem: kožní, tracheální, žábová a plicní dýchání.

3. Dýchací systém se skládá z dýchacích cest a plic.

4. Struktura každého respiračního orgánu úzce souvisí s funkcemi, které provádí. (viz příloha).

Iv. Konsolidace studovaného materiálu

Ze seznamu orgánů dýchacího systému (1-10) vyberte správné úplné odpovědi na otázky (I-XII) a zašifrujte je:

Nedávejte průdušnici, aby se zúžila?

Odpověď: Nosní dutina, hrtan.

Další dotazy z kategorie

Přečtěte si také

2. Jakou funkci root neplní?
3. Co chybí v mechech na rozdíl od jiných rostlin?
4. Co mají angiospermy na rozdíl od gymnospermu?

jít na trávník, pokryté kvetoucími rostlinami a pečlivě nerušující hmyz, vidět, co se děje v této době v květinách. zkuste popsat svá pozorování

co jsou rostliny a rostliny

dokončení úkolů C2.

Virus lidské imunodeficience (HIV)
Děti se infikují HIV několika způsoby. Jedním z nich je přenos
infekce z matky infikované virem. Matky jsou obecně nakažené
s intravenózním užíváním drog nebo pohlavním stykem. Virus
lidská imunodeficience může být přenášena před, během nebo po porodu.
Včasná diagnóza HIV u dítěte je velmi důležitá. Pokud to matka neví
že je nakažena HIV a kojí novorozence, pak je riziko
infekce se zvyšuje. Nejčastější infekce dítěte nastane během
porod. Z tohoto důvodu je pro infikovanou ženu indikován císařský řez.
průřezu.
Mnoho škol má programy, které informují adolescenty o
riziko infekce HIV. Většina dospívajících
14-17 let jsou stále přesvědčeni, že nejsou náchylní k infekci. Ale jak
pouze tito dospívající se stávají sexuálně aktivními - riziko se jeví.
Virus se přenáší nechráněným pohlavním stykem, intravenózně
při podávání infikovaných vakcín nebo. t
sera, stejně jako od kojící matky k dítěti. Těhotenství v
dospívání naznačuje, že tyto mladé ženy jsou
vysoce rizikových pohlavně přenosných infekcí
by.
Každý by měl být informován o možnosti nakazit se HIV a přijmout
všechna opatření, aby se zabránilo infekci HIV. To
Mezi taková opatření patří: odmítnutí příležitostného sexu a
použití kondomu, odmítnutí jakékoli nabídky vyzkoušet
léky; pokud je to možné, musíte se ujistit, že léčivo
finanční prostředky testované na HIV.
Pochopení toho, jak si dopřát HIV, pomůže vyhnout se odmítnutí a
odcizení nemocných lidí. To je důvod, proč média
informovat veřejnost o způsobech infekce HIV a jejích opatřeních
profylaxe.

C2 Využití obsahu textu „Virus lidské imunodeficience
(HIV) a znalosti kurzu, odpovězte na následující otázky. Ve kterém
lidského embryonálního vývoje
HIV je maximální a proč? Jaké činnosti podle Vašeho názoru
Mělo by být provedeno snížení počtu HIV
nakažených a nemocných mezi mladými lidmi? Proč mnoho lidí
vyhnout se kontaktu s virem HIV a nemocným, a to
je třeba udělat, aby se tento strach zmenšil?

http://schz1061.mskzapad.ru/files/tr12bio92.pdf Udělejte, prosím, i zde C3 možnosti1.

stíny. Jak vysvětlíte tento jev? 3. co zvíře předpovídá přístup bouře za 10-15 hodin. Jak to ví? 5. Na dážďovce poslal jasnou lucernu. plazil se do temnoty. K přednímu konci jeho těla byla přivedena hůl namočená v octě. odvrátil se od balíku. Co způsobuje tyto reakce žížaly?

Co neumožňuje průchod průdušnice?

Průdušnice je velmi důležitým orgánem dýchacího systému, který vede vzduch z hrtanu do průdušek a plic. Je to dutá trubka, která je ze všech stran obklopena jinými mediastinálními orgány. Proč to nespadá?

Co neumožňuje průchod průdušnice?

Tyto učebnice anatomie nám umožňují dospět k závěru, které vzdělání neumožňuje zúžení průdušnice:

  1. Chrupavkové semiry - tyto prvky jsou elastické chrupavky. Jsou umístěny po celé délce těla. V zádech mají zlom, který je naplněn membránou pojivové tkáně. Hustá struktura polokroužků umožňuje vytvořit tuhý rám pro tělo.
  2. Svalová vrstva - mezi každým půlkruhem od horního k dolnímu okraji napnutých svalových vláken. Umožňují také průdušnici, aby nespadla, ale aby měla hustou strukturu. Svaly jsou umístěny v tloušťce membrány pojivové tkáně spojující zadní polovinu prstence průdušnice.

Díky těmto formacím nedochází ke kontrakci průdušnice ani při inspiraci, ani při výdechu.

Fyziologická úloha

Jaká je fyziologická role takové anatomie orgánu? Díky robustní tracheální struktuře jsou dosaženy následující účinky:

  • Vzduch snadno prochází dutým orgánem jak při inhalaci, tak při výdechu.
  • Jiné mediastinální orgány nemačkávají průdušnici, i když se jejich velikost významně zvyšuje.
  • Vzhledem k přetrvávajícímu otevření tracheální dutiny je možný průchod dýchacích cest: epilium řasnatého systému dýchacího ústrojí vytlačuje prach a zárodky přes horní dýchací cesty.

Znalost anatomie nám pomáhá odpovědět na otázky, které nás zajímají, stejně jako pochopit základy fyziologie našeho těla.

Téma: „Výměna plynů v plicích a tkáních. Respirační pohyby "

Téma: „Výměna plynů v plicích a tkáních. Dýchací pohyb.

1. Formovat studentům nové anatomické a fyziologické pojmy týkající se výměny plynů v plicích a tkáních, dýchacích pohybech a vitální schopnosti plic.

2. Rozvíjet obecné biologické koncepty buněčné struktury komunikace organismu s prostředím (výměna plynů v plicích a tkáních).

1. Pro rozvoj tvůrčího myšlení a řeči studentů aplikovat problematické otázky, řešení návrhových a logických problémů.

2. Pokračovat ve formování myšlenek studentů o dýchání živých organismů, odhalit úlohu dýchání v životě zvířat a jeho rysech spojených s životním prostředím.

1. Při vysvětlování mechanismu dýchacích pohybů dávejte představu o vztahu příčina-účinek v těle.

2. Vědecky zdůvodnit pozitivní úlohu fyzické práce, tělesné kultury ve vývoji dýchacích svalů a při podpoře zdraví.

2. "Aktivní formy a metody výuky biologie", Moskva, osvícenství, 1989

3. "Alternativní medicína", Moskva. Kniha Club TERRA, 1998

1. Loni jsme s vámi studovali svět zvířat. Vzpomeňte si na strukturu dýchacího systému. Vysvětlete:

A) Co je běžné ve struktuře dýchacích orgánů člověka a savců?

B) Proč z evolučního hlediska existuje taková podobnost ve struktuře dýchacího systému?

2. Ze seznamu orgánů dýchacího systému vyberte správné úplné odpovědi a zašifrujte je:

I Mucosa. VI Epiglottis

II Plicní váčky VII Hrtan

III Světlo VIII

IV Bronchi IX Pleura

V Trachea X Nosní dutina

1. Přeskočit jídlo v hrtanu.

2. Nedovolte, aby se průdušnice zúžila.

3. Čistí a ohřívá vstupní vzduch.

4. Povrchová vrstva dýchacích cest.

5. Počáteční část dýchacích cest.

6. Zahrnuje vnější povrch plic.

7. Zahrnuje stěnu dutiny hrudníku zevnitř.

8. Uvnitř obsahuje hlasivky.

9. Nejdelší část dýchacích cest.

10. Cesta inhalovaného vzduchu po hrtanu do plicních kapilár.

11. Místo výměny plynu mezi plícemi a krví.

12. Místo difúze plynů.

(Odpověď: I - 4, II - 10, 11, 12, III - 10, IV - 10, V - 9, 10, VI - 1, VII - 8, VIII - 2, IX - 6, 7, X - 3 )

Učení nového materiálu:

Představte si molekulu atmosférického kyslíku, který proniká při vdechování do plic. Mentálně sledovat, kterou cestu tato molekula přechází z nozder do plic.

Ze seznamu orgánů lidského těla (pravý sloupec) vyberte všechny části dýchacích cest a spojte je s čárami.

Dýchací cesty 1. Srdce 5. Hltan

Systémová cesta 2. Žaludek 6. Trachea

Plíce (výměna plynu) 3. Bronchi 7. Nosní dutina

4. Arterie 8. Hrdlo

Odpověď: nosní dutina, nosohltan, hrtan, průdušnice, průdušky.

Dejte do vody kus světla.

Otázka: Proč se plíce nespadají do vody?

(Odpověď: obsahuje obrovské množství alveolárních váčků naplněných vzduchem)

Plicní váčky jsou naplněny vzduchem.

Podívejme se, jak moc se složení vzduchu, který dýcháme, liší od vzduchu, který vydechujeme.

Obsah plynu v inhalovaném a vydechovaném vzduchu.

Nedávejte průdušnici, aby se zúžila?

Ušetřete čas a nezobrazujte reklamy pomocí aplikace Knowledge Plus

Ušetřete čas a nezobrazujte reklamy pomocí aplikace Knowledge Plus

Odpověď

Odpověď je dána

Připojte se k znalostem Plus a získejte přístup ke všem odpovědím. Rychle, bez reklamy a přestávek!

Nenechte si ujít důležité - připojit znalosti Plus vidět odpověď právě teď.

Podívejte se na video pro přístup k odpovědi

Ne ne!
Zobrazení odpovědí je u konce

Připojte se k znalostem Plus a získejte přístup ke všem odpovědím. Rychle, bez reklamy a přestávek!

Nenechte si ujít důležité - připojit znalosti Plus vidět odpověď právě teď.

Testy na téma: "respirační systém" 1

1. Kde je nejvyšší centrum dýchání, koordinace frekvence a hloubky dýchacích pohybů v různých lidských stavech:
1) dřeň; 2) krční míchy; 3) středního mozku; 4) hrudní míchy; 5) mozková kůra.
2. Vnitřní dýchání je:
1) výměnu kyslíku a oxidu uhličitého mezi plicními alveolemi a vnějším prostředím;
2) výměna O2 a CO2 mezi alveolemi plic a plicními kapilárami; 3) výměna O2 a CO2 mezi krví a tkáněmi; 4) oxidace organických látek v buňkách a tkáních tvorbou energie;
5) přechod s2 z buněk a tkání do krve a vylučování do životního prostředí.
3. Jaký je význam záporného tlaku v hrudní a pleurální dutině:
1) ovlivňuje vitální kapacitu plic; 2) zajišťuje vstřebávání vzduchu do plic z vnějšího prostředí; 3) podporuje vstřebávání krve do duté žíly; 4) ovlivňuje minutové větrání plic; 5) zajišťuje uvolnění krve do aorty.
5. Co nezmešká jídlo v hrtanu:
1) epiglottis; 2) chrupavky štítné žlázy; 3) jazyk; 4) chrupavčité semire; 5) nosohltanu.
6. Jaký je důvod přechodu?2 a CO2 ze vzduchu do krve a zpět:
1) difúze; 2) oxidace organických sloučenin; 3) tlakový rozdíl; 4) rozklad organických sloučenin; 5) syntéza organických látek.
Výsledkem je uvolnění svalů bránice, snížení žebra a zvýšení tlaku v plicích:
1) výdech; 2) inhalace; 3) kontrakce dýchacích svalů; 4) relaxace dýchacích svalů; 5) kapacita plic.

9. Ve které z odpovědí je podmínka správně pojmenována, pod kterou má glottis tvar rovnoramenného trojúhelníku:

1) při mluvení; 2) při šeptání; 3) při zpěvu; 4) v tichu; 5) se všemi těmito.
10. Prevence nakažlivé choroby tuberkulózy je: t
1) očkování; 2) vytvrzování; 3) podávání protilátek; 4) režim napájení; 5) sport.

11. Navázat soulad mezi orgány (nebo částmi orgánů) respiračního systému a jejich funkcemi (nebo umístěním):

(ČÁST ORGÁNŮ): (LOCATION):

A) Sliznice 1) Nepropouští potravu do hrtanu

B) Alveoli 2) Nedovolte, aby se průdušnice zúžila

D) průdušky 4) povrchová vrstva dýchacích cest

D) Trachea 5) Počáteční část dýchacích cest

E) Epiglottis 6) Zahrnuje vnější povrch plic

G) Hrtan 7) Zahrnuje vnitřní stěnu hrudní dutiny

H) Pružné polokruhy 8) Obsahuje hlasivky

I) Pleura 9) Nejdelší část dýchacích cest

K) Nosní dutina 10) Místo výměny plynu mezi plícemi a krví

Nedovolte, aby se průdušnice zúžila

M) Místo difúze plynů

Odpověď: 1._____; 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.______; 9.______; 10.

Úloha 7. Vyberte správnou odpověď:

1. V průběhu dýchání vzduch postupně prochází následujícími úseky dýchacích cest:

A) nosní dutina - průdušky - alveoly plic - průdušnice

B) průdušnice - hrtan - nosní dutina - alveoly plic - průdušky

B) nosní dutina - průdušnice - alveoly plic - hrtan

D) nosní dutina - hrtan - průdušnice - průdušky - alveoly plic

2. Při dýchacích pohybech osoby se jedná o:

A) svaly horních končetin b) mezirebrové svaly a bránice

B) svaly dolních končetin D) napodobují svaly

Úkol 8. Odpovězte na navrhované otázky. Vysvětlete odpovědi. Použijte 2-3 věty.

Je každému dobře známo, že při dýchání absorbujeme kyslík ze vzduchu a vydechujeme oxid uhličitý. Znamená to, že čím více kyslíku ve vzduchu, který dýcháme, a čím méně oxidu uhličitého, tím lépe, to znamená, že v ideálním případě ve vzduchu není oxid uhličitý?

Obvykle vydechněte trochu déle. Pro koho osoba pracuje, pokud při výkonu svých profesních povinností může jeho výdech (zejména výdech, ne zadržování dechu) trvat 30-50krát déle než inhalace? Po práci, jeho vdechnutí a výdech nejsou příliš odlišné po dobu trvání. ___________________________________ ________________________________________________________________________________________________

Úkol 9. Řešit křížovku:

Vertikální: 1. Kombinace kyslíku s hemoglobinem.

Horizontální: 2. Oblast horních cest dýchacích. 3. Látka, která je součástí tabákového kouře. 4. Onemocnění spojené s poruchou proudění vzduchu dýchacími cestami. 5. Proces ventilace plic, doprovázený absorpcí kyslíku, uvolňováním oxidu uhličitého. 6. Párové orgány, ve kterých dochází k výměně plynu. 7. Dýchací orgán, kterým je trubice vystavená sliznici. 8. Měření kapacity plic. 9. Výměna mezi plyny během dýchání. 10. Hlavní respirační sval. 11. Skořápka pokrývající plíce a obložení vnitřní stěny hrudní dutiny. 12. Plyn, který je součástí vzduchu. 13. Plicní onemocnění. 14. Plyn potřebný pro dýchání. 15. Úsek dýchacích cest, tvořící "strom"

Plán lekce na toto téma:
Hodina anatomie 90 minut

Stáhnout:

Náhled:

Lekce cestuje přes dýchací systém

Účel: seznámit se s anatomickou strukturou dýchacích orgánů, zajistit, aby strukturální rysy souvisely s prováděnými funkcemi.

Vzdělávací: stanovit rysy struktury dýchacích orgánů v souvislosti s jejich funkcí; naučit se hodnotě dýchacího procesu; zjistit mechanismus tvorby hlasu; identifikovat roli kyslíku pro tělo.

Rozvoj: rozvíjet schopnost zvýraznit nejdůležitější v materiálu, který je předmětem studia (sestavením tabulky); rozvíjet výzkumné dovednosti pro analýzu vizuálních fragmentů videa; být schopen pracovat s učebnicí.

Vzdělávací: formovat vědecký světonázor; tvořit kulturu akademické práce; přilákat pozornost studentů k otázkám hygieny hlasu.

Vybavení: vizuální tabulky na téma „Struktura dýchacího systému“, prezentace (dodatek 1), instruktážní karta (dodatek 2).

Základní pojmy a pojmy:

dýchací cesty larynx trachea bronchi pleura alveoli štítná žláza chrupavka hlasivky epiglottis

Návrh desky: datum, návrh tabulky „Struktura a funkce dýchacích orgánů“, slovníček.

Technologie: technologie pro rozvoj kritického myšlení, učení založené na problémech, systémový přístup.

I.Organizační okamžik (2 min.)

  • Úvodní slovo učitele: Dobré odpoledne kluci a milí hosté! Jsem ráda, že vás vidím ve zdraví as úsměvem na tváři.

Ii. Kontrola znalostí (15 min). Studenti byli rozděleni do skupin u vchodu do publika a výběru samolepek různých barev (růžová, modrá, žlutá, zelená), každá barva určuje náladu, se kterou děti přišly na lekci.

Každá skupina dostane obálku s úkolem. Vytvořte shluk analyzátorů 1. sluchový, 2. vizuální, 3. hmatový, 4. chuť a čichový. Deska zaměstnává 2 osoby ze skupiny: jeden vloží do klastru, druhý dává všem ostatním vysvětlení v době naslouchání, připravují otázky, které jsou tlusté a tenké.

Iii. CALL (15 min.)

  • Podívejte se na obrázky a řekněte mi, co je na nich znázorněno a jaký faktor je spojuje? (snímek 2)
  • Víš...

1. Co je oblast plic velmi velká? (Pokud jsou plíce rozmístěny na rovném povrchu, pak budou moci pokrýt tenisový kurt!)

2. Co je fetální dýchání odlišné od dechu nenarozeného dítěte? (Lidské embryo na počátku vývoje má anaerobní dýchání. Anaerobní dýchání je také charakteristické pro buňky různých nádorů. Anaerobní dýchání a tělesné svaly během těžkého cvičení. Dýchavičnost je doplnění svalů chybějícími částmi kyslíku.)

3. Věděli jste, že touha jít na záchod „malý“ uprostřed noci může být často spojena s dýcháním ústy během spánku? (Faktem je, že když dýcháme ústy, močový měchýř se zmenšuje a způsobuje potřebu ulehčit se).

4. Víte, co může způsobit špatné dýchání úst? (Pokud jste zvyklí dýchat ústy, v průběhu času to může vést k redukci čelisti, která se zase změní na křivé zuby (nebo návrat zakřivení zubů po odstranění rovnátka).

5. Která část lidského těla spotřebuje většinu kyslíku? (Lidský mozek, který zabírá pouze 2% celkové tělesné hmotnosti dospělého, spotřebuje 20% kyslíku potřebného pro celé lidské tělo).

  • Už chápete, jaké téma musíme zvážit? Tématem je „Dech. Struktura dýchacího systému “(snímek 3)
  • Toto téma píšeme na tabuli av poznámkovém bloku.
  • Stanovme si cíl: 1. Studovat strukturu dýchacího systému, prováděné funkce. (snímek 4).
  • Věnujte pozornost představenstvu, na kterém je napsán hlavní cíl naší lekce. Epigraf k naší lekci by rád vzal slova starověkého římského básníka Ovid (snímek 5).

Osoba bez jídla může žít několik týdnů, bez vody - několik dní (3 dny), bez kyslíku - ne déle než 3 minuty. Proč (snímek 6)

  • Pojďme napsat definici v poznámkovém bloku: Dýchání je soubor procesů zajišťujících přívod kyslíku, jeho použití při oxidaci organických látek a odstraňování oxidu uhličitého a některých dalších látek (skluz 7).
  • Nakreslete povrchní dýchací systém.
  • Jedna osoba kreslí na tabuli.
  • Nyní porovnejte obrázek s obrázkem tabulky. (snímek 8)
  • Jaké lidské dýchací orgány víte? Zdůrazněte od nich ty, které podle vašeho názoru lze připsat dýchacímu systému. (Práce na čísle karty 1)

mezirebrové svaly, nosohltan, alveoly, játra, hrtan, průdušnice, průdušky, plíce, žaludek, srdce, jazyk, nosní dutina, mozek, žebra, orofarynx, membrána (skluz 9)

  • Je naše poznání dost? Všichni víme...

Iv. MYŠLENÍ (35 min.)

1. Struktura dýchací soustavy. Člověk dýchá plícemi - hlavním orgánem výměny plynu v našem těle. Vzduch jim však projde určitou cestou, kterou musíme prozkoumat.

  • S odkazem na tabulku „Struktura dýchacích orgánů“ a viz umístění těchto cest. Pomocí karty číslo 1 určíme, který z nich patří k vrcholu a který - dole.
  • Vyplňte diagram na kartě 2. Struktura dýchacího systému (snímek 10)
  • Podívejme se na provedení karty 2 (snímek 11).

Třída abstraktní biologie ve stupni 8

Svědectví

Diplom

Téma: „Výměna plynů v plicích a tkáních. Dýchací pohyby.
Cíl: seznámit studenty s procesem výměny plynů v plicích a tkáních, studovat mechanismus dýchacích pohybů.
Úkoly:
1. Chcete-li vytvořit představu o mechanismu dýchacích pohybů, naučit charakterizovat změny ve složení vdechovaného a vydechovaného vzduchu.
2. Odhalit zvláštnosti výměny plynů v plicích a tkáních, jejich fyzikální a chemickou podstatu.
3. Rozvíjet schopnost logicky myslet a formulovat výsledky mentálních operací ústní a písemnou formou.
4. Zvýšit zájem o studium lidské fyziologie.
Vybavení: stoly "Respirační orgány", "Cirkulační schéma", projektor, plátno, magnety a karty pro upevnění.
Typ lekce: kombinovaná
Základní pojmy: dýchací pohyby, inhalace, výdech, výměna plynů v plicích, výměna plynů ve tkáních, žilní krev, arteriální krev, difúze.
Průběh lekce

I. Organizační okamžik.
Ii. Aktualizace referenčních znalostí:
1. Individuální práce na kartách:
2 studenti: Zvažte kreslení. Podepište názvy orgánů 1 - nosní dutina; 2 - hrtan; 3-jazyk; 4 - průdušnice; 5 - průdušky; 6 - snadné; 7 - alveoly

4 studenti: Ze seznamu orgánů dýchacího systému (1–10) vyberte správné úplné odpovědi na otázky (I - XII), tj. Vytvořte korespondenci. Odpověď zapište do tabulky

I. Přeskočí jídlo v hrtanu.
II nedává zúžení průdušnice.
III Čistí vdechovaný vzduch z prachu a mikrobů, zahřívá ho.
IV. Povrchové dýchací cesty.
Začátek dýchacích cest.
VI Roztahuje vnější povrch plic.
VII.Povrava na stěnu dutiny hrudníku zevnitř.
Vnitřek obsahuje hlasivky.
Nejdelší část dýchacích cest.
X. Orgán, ve kterém se inhalovaný vzduch po hrtanu pohybuje do plicních kapilár.
XI Místo výměny plynu mezi plícemi a krví.
XII.Prostor difuze plynů.

  1. sliznice
  2. plicních váčků
  3. plic
  4. průdušky
  5. průdušnice
  6. epiglottis
  7. hrtanu
  8. chrupavčité polotovary
  9. pleura
  10. nosní dutiny

2. Průzkum:
1. Jaká je role kyslíku v lidském těle?
2. Jaká je hlavní funkce dýchacího ústrojí?
3. S jakými těmi útvary je?
4. Ve kterém orgánu je výměna plynu? Jaké jsou vlastnosti struktury tohoto orgánu?
5. Jak se mění vzduch v dýchacích cestách? Proč musím dýchat nosem?
Iii. Studium nového materiálu.
Učitel: (hlásí téma lekce a zaměřuje pozornost na obrazovku, kde je zaznamenáván plán lekce.) Dnes zjistíme, jak dochází k vdechování a výdechu, zvažte proces výměny plynů v plicích a tkáních.

Plán lekce

  1. Mechanismus plicní ventilace.
  2. Výměna plynů v plicích a tkáních.

Učitel: Ve starověku a ve středověku lékaři věřili, že vzduch, který proudí v těle vzduchovými trubicemi, jako by napomáhal našemu tělu, a my se blížíme k Bohu.
Teď víme, že naše tělo potřebuje ze vzduchu pouze kyslík, že v našem těle nejsou žádné vzduchové trubice a že vzduch vstupuje pouze do plic.
Co si myslíte a jak je inhalace a výdech? (Žáci uvedou své hypotézy). A ne. Podívejme se společně, jak tyto procesy pokračují. Ve středu inhalace se periodicky objevují impulsy, kontrakce mezihrudních svalů se stahují, žebra se zvedají, brána se stává plochá a plíce následují. To znamená, že objem hrudní dutiny se zvýšil, tlak v plicích se snížil ve srovnání s atmosférickým. A vzduch je nasáván do plic. Takhle se vydechuje dech.
A když vydechujete: signál přichází do středu výdechu, svaly membrány a mezirebrové svaly se uvolňují, žebra jsou spouštěna gravitací, membrána se stává kopulovitým. Objem hrudní dutiny se snížil, tlak v plicích se zvýšil, což znamená, že vzduch je vytlačován ven.
Teď to všechno jen ve formě schématu, které píšeme do poznámkového bloku. Takže v řetězci popisujete fázi inhalace ve správném pořadí, s použitím frází ze seznamu pod tabulkou a my okamžitě zkontrolujeme, zda je vaše prohlášení správné.